May 12, 2022

Check Out District 8-2A Track Meet Results | High school sports

Borough 8-2A

at Episcopal high school

Boys

Team scores: 1, Episcopal, 191. 2, East Feliciana, 120. 3, Port Allen, 95. 4, Northeast, 78. 5, Dunham, 56. 6, Capitol, 26.

Triple jump: 1, Frances Oliver, EHS, 36-8. 2, Patrionna Miller, EFHS, 33-11 ¾. 3, Lauren McGrath, EHS, 33-3. 4, Raven Murphy, HAP, 31-1.

Pole vault: 1, Mia Pulliam, EHS, 7-9, 2, Maggie King, EHS, 5-0.

Shot put : 1, Braniya Fisher, NEHS, 33-5. 2, Kenlysia Washington, NEHS, 28-8. 3, Mallory Botos, EHS, 27-2. 4, Addisyn Botos, EHS, 26-10.

Javelin: 1, Lauren McGrath, EHS, 88-9, 2, Addisyn Botos, EHS, 79-3. 3, Erica Green, NEHS, 77-4. 4, Reginae Jones, NEHS, 63-6.

Disk: 1, Katherine Fivgas, EHS, 90-5. 2, Alijah Randolph, NEHS, 72-8. 3, Katara Waller, HAP, 66-4. 4, Braniya Fisher, NEHS, 66-0.

The track events

4×200: 1, northeast, 1:32.53. 2, Episcopal, 1:33.58. 3, Port Allen, 1:34.79. 4, Capitol, 1:36.21.

1,600: 1, John Walker McDonald, DS, 4:41.82. 2, Antonio Delgado, DS, 4:51.26. 3, Alex Hollier, EHS, 4:53.37. 4, Logan Beane, EHS, 5:22.55.

4×800: 1, Episcopal, 9:37.00. 2, East Feliciana, 9:41.42. 3, Dunham, 10:11.02. 4, Port Allen, 10:18.68.

110 hurdles: 1, Dryden Duggins, EHS, 15.53. 2, Herman Batiste, EFHS, 15.81. 3, Clayton Braud, EHS, 16.37. 4, Brydrick Fields, PAHS, 19.23.

100: 1, Trajon Freeman, CHS, 11.58. 2, Brennan Gibson, HAP, 11.61. 3, I Maurian Belin, NEHS, 11.75. 4, Micah Hodges, EFHS.

800: 1, Sacha Dernoncourt, EHS, 2:09.54. 2, Carter McLean, EHS, 2:10.69. 3, Jordan Butler, PAHS, 2:25.10. 4, Antoine Johnson, EFHS, 2:29.66.

4×100: 1, northeast, 45.14. 2, East Feliciana, 45.59. 3, Dunham, 45.79. 4, Episcopal, 46.16.

400: 1, Ivy Jiang, EHS, 1:03.30. 2, Grace Robvais, DS, 1:06.04. 3, Kiana Joseph, PAHS, 1:06.78. 4, Hope Haynes, CHS, 1:07.10.

300 hurdles: 1, Herman Batiste, EFHS, 41.94. 2, Dryden Duggins, EHS, 43.07. 3, Jayden Hiles, EHS, 43.44. 4, Brydrick Fields, PAHS, 46.99.

200: 1, Brennan Gibson, HAP, 22.50. 2, I Maurian Belin, NEHS, 23.22. 3, Micah Hodges, EFHS, 23.90. 4, Trajon Freeman, Capitol, 24.11.

3,200: 1, John Walker McDonald, DS, 10:10.63. 2, Alex Hollier, EHS, 10:46.93. 3, Sacha Dernoncourt, EHS, 10:49.93. 4, Antonio Delgado, DS, 11:10.89

4×400: 1, Episcopal, 3:37.97. 2, Port Allen, 3:49.10. 3, northeast, 3:50.76. 4, East Feliciana, 3:57.59.

Events on the ground

Long jump: 1, Clayton Braud, EHS, 20-10. 2, Herman Batiste, EFHS, 20-2 ¾. 3, Stanley Gilmore, EFHS, 19-9. 4, Jayden Hiles, EHS, 19-3.

Big jump: 1, Herman Batiste, EFHS, 5-11. 2, Brian Duncan, NEHS, 5-9. 3, Clayton Braud, EHS, 5-9. 4, Allen Phagans, NEHS, 5-7.

Triple jump: 1, Clayton Braud, EHS, 41-4. 2, Jayden Hiles, EHS, 39-0 ¼. 3, Tre’lynn Jarrell, EFHS, 38-2. 4, Allen Phagans, NEHS, 37-3.

Pole vault: 1, Will Ribes, EHS, 11-9. 2, Julian Romano, EHS, 10-9.

Shot put : 1, Jordan Antoine, PAHS, 48-5. 2, Matthew Weiner, DS, 45-5. 3, Thomas D’Armond, EHS, 45-3. 4, Dylan Pixley, DS, 42-5.

Javelin: 1, Jordan Antoine, PAHS, 151-8. 2, Christian Braud, EHS, 141-11. 3, Jaylan Gant, NEHS, 128-7. 4, LaDerrien Burns, PAHS, 118-2.

Disk: 1, Nolan M, EFHS, 125-10. 2, Preston Pontiff, EHS, 121-4. 3, Quade Harris, EFHS, 119-7. 4, Jeffery Carter, NEHS, 119-2.

Girls

Team scores: 1, Episcopal, 242. 2, Port Allen, 85. 3, Dunham, 77. 4, East Feliciana 52. 5, Northeast, 50. 6, Capitol, 27.

The track events

4×200: 1, Episcopal, 1:46.70. 2, Port Allen, 1:53.94. 3, Dunham, 1:55.86. 4, Capitol, 1:55.92.

1,600: 1, Lucy Cramer, EHS, 5:27.29. 2, Riley Ries, DS, 5:33.17. 3, Anna Kate Yale, EHS, 6:23.85. 4, Chynna King, EFHS, 6:53.04.

4×800: 1, Episcopal, 10:27.52. 2, Port Allen, 13:49.91.

100 hurdles: 1, Daila Young, EHS, 16.23. 2, Alana Simon, EHS, 16.85. 3, Trinity Brumfield, CHS, 19.39. 4, Jamyriria Walker, CHS, 23.41.

100: 1, Jordyn Minor, DS, 12.55. 2, Ka’Nyria Cotton, EFHS, 13.46. 2, Jaylin Netter, HAP, 13.53. 4, Jordyn Robvais, DS, 13.55.

800: 1, Lucy Cramer, EHS, 2:29.61. 2, Mia Pulliam, EHS, 2:36.94. 3, Diamond Gordon, PAHS, 3:14.61. 4, Chrysaline Cannon, EFHS, 3;41.72.

4×100: 1, Episcopal, 51.80. 2, East Feliciana, 52.74. 3, Port Allen, 53.62. 4, Capitol, 59.25.

400: 1, Ryan Hébert, HAP, 53.44. 2, Nyron Johnson, EFHS, 54.93. 3, Akshay Basireddy, EHS, 55.00. 4, D’Ruane Lewis, CHS, 56.00.

300 hurdles: 1, Daila Young, EHS, 46.00. 2, Alana Simon, EHS, 46.81. 3, Alaina Junius, HAP, 59.68.

200: 1, Jordyn Minor, DS, 26.75. 2, Dedricanna Johnson, HAP, 27.97. 3, Abigail Henry, EHS, 28.08. 4, Ka”Nria Cotton, EFHS, 28.14.

3,200: 1, Riley Ries, DS, 12:07.98. 2, Anna Kurz, EHS, 13:00.87. 3, Analise Hyde, EHS, 13:41.27.

4×400: 1, Episcopal, 4:08.91. 2, East Feliciana, 4:44.93. 3, Port Allen, 4:46.13. 4, Dunham, 4:52.39.

Events on the ground

Long jump: 1, Jordyn Minor, DS, 18-6. 2, Frances Oliver, EHS, 18-3½. 3, Raven Murphy, PAHS, 15-6 ¾. 4, Madison Stephens, DS, 15-3 ½.

Big jump: 1, Alana Simon, EHS, 5-7. 2, Frances Oliver, EHS, 5-5. 3, Aniya Flowers, NEHS, 4-11. 4, Alaina Junius, HAP, 4-9,.

Triple jump: 1, Frances Oliver, EHS, 36-8. 2, Patrionna Miller, EFHS, 33-11 ¾. 3, Lauren McGrath, EHS, 33-3. 4, Raven Murphy, HAP, 31-1.

Pole vault: 1, Mia Pulliam, EHS, 7-9, 2, Maggie King, EHS, 5-0.

Shot put : 1, Braniya Fisher, NEHS, 33-5. 2, Kenlysia Washington, NEHS, 28-8. 3, Mallory Botos, EHS, 27-2. 4, Addisyn Botos, EHS, 26-10.

Javelin: 1, Lauren McGrath, EHS, 88-9, 2, Addisyn Botos, EHS, 79-3. 3, Erica Green, NEHS, 77-4. 4, Reginae Jones, NEHS, 63-6.

Disk: 1, Katherine Fivgas, EHS, 90-5. 2, Alijah Randolph, NEHS, 72-8. 3, Katara Waller, HAP, 66-4. 4, Braniya Fisher, NEHS, 66-0.